Štěně s PRŮKAZEM PŮVODU nebo bez? 


V naši spolupracujících chovatelských stanicích PERLA MAHAGON a PEARL OF THE MOON odchováváme výhradně štěňata s PP (průkazem původu).

Protože někteří zájemci o štěně nemají představu, k čemu PP slouží, pokusím se Vám to vysvětlit.

Průkaz původu Vás nijak neomezuje, ba ani s sebou nenese žádnou povinnost účastnit se výstav.

Průkaz původu je vlastně jako občanský průkaz. Nového majitele informuje o spoustě věcí, hlavně však předcích jeho psího kamaráda. Pokud se chcete dále věnovat výstavám či chovu, pak je průkaz původu nepostradatelnou součástí Vašeho psíka. Kromě toho, že pouze pejsci s PP se mohou účastnit výstav a čistokrevného chovu, můžete z něj vyčíst i mnohé informace, které Vám pak pomohou určit směr chovu, kterým se zaměříte.

Se štěnětem s PP máte i kontakt na chovatele. Většina chovatelů jen uvítá dlouhodobý kontakt mezi Vámi, tak jako já.

A především - PP Vám do jisté míry dává i záruku zdravého zvířete, se kterým Vás čeká mnoho společně prožitých chvilek. Náši chovní tibeťáčci jsou pravidelně vyšetřováni veterinářem na PRA (dědičné onemocnění očí vedoucí až k slepotě) a všichni jsou negativní - to znamená zdraví! Rovněž tak jsou všichni naši psi pravidelně každoročně očkováni. A hlavně - čistokrevný chov je veden tak, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě. Toto je opravdu podstatná informace, protože příbuzenská plemenitba vede ke snižování genetické variability. Štěňátka s PP nepocházejí z příbuzenských spojení a tím je u nich zajištěna větší genetická variabilita, což celkově přispívá k nepřešlechtěnosti, zdraví a vitalitě jedinců!

Rodiče všech štěňat, která dostávají průkaz původu, musí před zařazením do chovu také prokázat své kvality - na výstavách a především na bonitaci, kterou musí absolvovat, jsou hodnoceny nejen jejich exteriérové rysy, ale i povahové vlastnosti. A pouze ti jedinci, kteří dostatečně odpovídají plemennému standardu (t.j. tomu, jak má ideál plemene vypadat a jaký má mít charakter), jsou zařazeni do chovu. Naše odchovy jsou navíc velmi pečlivě plánované, vybíráme vhodný rodičovský pár, u něhož je předpoklad typických charakterů i exteriérových znaků potomstva (ono ještě neznamená, že pes a fena, kteří jsou chovní, automaticky tvoří i vhodný chovný pár - velmi záleží na výběru, na chovatelově znalostech genetiky a na jeho citu).

A pak, po dlouhém čekání, se narodí štěňátka. Jsou to krásná, chlupatá klubíčka, která s věkem nabírají nejen na obratnosti, ale i dále se vyvíjí. Během jejich vývoje teprve zjišťujeme, zda každé štěně jako jednotlivec splňuje přísné nároky pro výstavy a chov, či bude jen tak na mazlení. Pokud totiž štěňátko má například drobnější tělesnou stavbu, vyšší nohy nebo méně typický výraz hlavy než vyžaduje ideál (viz. standard plemene), nebo třeba nemá zoubek, nemá šanci obstát mezi soupeři na výstavách. I tato štěňata (tzv. pet - mazlíček) se i při největší snaze chovatele o ta nejhezčí a nejtypičtější štěňata občas rodí, a zodpovědný chovatel takováto štěňátka nenabízí jako pejsky určené pro výstavy a chov. I ona však mají svůj průkaz původu, a i když se na výstavu nepodívají, nový majitel ví, že štěně, které si vybral je opravdu potomek čistokrevných rodičů a v budoucnosti bude jako tibetský španěl také vypadat. Cena těchto štěňat je nižší než u typově lepších sourozenců (často je nižší, než cena za kterou jsou někde nabízena „bezpapírová“ štěňata s pochybným původem). Jinak je takovéto štěňátko, stejně jako jeho sourozenci, řádně očkováno, nejméně dvakrát preventivně odčerveno, vychováváno s láskou a krmeno stejně kvalitní a vyváženou stravou jako jeho vrstevníci.

Pokud někde koupíte štěně bez PP, bude sice levnější, ale nemáte vůbec žádnou záruku, že jeho rodiče jsou opravdu příslušníci daného plemene a často se stává, že když takové štěně dospěje, psa vysněného plemene připomíná jen minimálně. Nemáte žádnou záruku, že je štěně očkované (jen málokteré z nich má řádně vedený očkovací průkaz, o tetování nebo čipování, které je ve spoutě měst a celkově v EU povinné, se nedá mluvit vůbec). Rodiče mohou mít také různé genetické vady, pro které nesměli být zařazeni do řádného chovu, případně i jiná negativa, která, bohužel, zjistíte až mnohem později. V konečném výsledku cena, kterou zaplatíte za štěně s PP, může být nižší, než cena za štěně bez PP, které si musíte nechat na vlastní náklady naočkovat a načipovat (tetování psů bez PP není možné)... A to je jen jedno z úskalí, která na Vás mohou (ale nemusí) čekat. Dalším může být i věk štěněte. Prodávané štěně může být velmi malé, nemusí mít vštípené základní hygienické návyky a ani jeho základní socializace ještě nemusí být dokončena. Také musíte počítat s tím, že pořizovací cena je jen naprosté minimum, co Vás Váš nový kamarád bude stát po zbytek jeho cca 15-ti letého života.

Protože platí přísloví „pořádek dělá přátele“, tak ke každému štěněti, odchovanému v našich chovatelských stanicích, patří písemná smlouva, a z naší strany ještě tzv. doživotní chovatelský servis. To znamená, že pokud se na nás obrátí nový majitel s jakýmkoli problémem, jsme ochotni mu kdykoli poradit, případně nakontaktovat ho na někoho z našeho hlediska kompetentnějšího.

Naše štěňátka od nás odchází ve věku nejméně 8 týdnů, jsou tetovaná (případně čipovaná), očkovaná, minimálně 2x preventivně odčervená, a mají svůj průkaz původu, evropský očkovací průkaz (PetPassport) a malou výbavičku. I když odchováváme poměrně dost štěňátek, všechna jsou pro nás jedinečná, odchovaná s láskou ve středu rodiny, a je pro nás velice důležité, aby všechna našla skvělé domovy. A je opravdu vynikající, že většina našich štěňátek nám najde i nové přátele, se kterými bychom se jinak asi těžko seznámili. Pravidelně se navštěvujeme, telefonujeme nebo třeba mejlujeme. Navíc i my jsme rádi, že můžeme vidět „naše malé štěňátko“, které mezitím vyrostlo do „obřích“ rozměrů a vůbec už není „naše“.

A pokud nový majitel propadne kouzlu výstav a čistokrevného chovu, jsme hrozně moc rádi, a jsme vděčni za tuto propagaci nejen naší chovatelské stanice, ale především tak okouzlujícího plemene, jakým TIBETSKÝ ŠPANĚL bezesporu je!



A na závěr mi dovolte ještě jednu poznámku. Koncem roku 2006 přijal Klub chovatelů tibetských španělů podmínky „uvolněného chovu“, platné od 1.1.2007. V praxi to znamená, že je mnohem jednodužší cesta k uchovnění tibetského španěla (jediným kritériem je, aby chovný jedinec byl zdravý a neměl vylučující vadu). Znamená to ale také, že prakticky „vymizí“ zdraví tibetští španělé, kteří nemohu být uznáni chovnými. Z toho vyplývá jedno - bezpapírová štěňátka tibetských španělů narozená po 1.1.2007 opravdu budou jen stěží tibetskými španěly! Vždyť kdo by od své čistokrevné fenky odchovával štěňátka bez PP, když může bez složitých procedur odchovat štěňátka s PP?...

O podmínkách 
chovu tibeťáčk§ v ČR se více dozvíte na webu Klubu chovatelů tibetských španlů, kde naleznete i seznamy chovatelů a narozených štěňátek.