FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE

SECRÉTARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)


 

FCI-Standard číslo 231 / 11.05.1998 / Velká BritánieTIBETSKÝ ŠPANĚL

(Tibetan Spaniel)ZEMĚ PŮVODU: Tibet.PATRONÁT: Velká Británie.DATUM VYDÁNÍ ORIGINÁLNÍHO PLATNÉHO STANDARDU: 24.06.1987.POUŽITÍ: Společenský pes.KLASIFIKACE F.C.I.:

Skupina 9 Společenští a pokojoví psi.

Sekce 5 Tibetská plemena.

Bez pracovní zkoušky.CELKOVÝ VZHLED: Malý, aktivní a čilý. Dobře vyvážených proporcí, tělo lehce delší než je kohoutková výška.CHOVÁNÍ / TEMPERAMENT: Veselý a sebevědomý, vysoce inteligentní, rezervovaný vůči cizím. Ostražitý, věrný, ale nezávislý.HLAVA: Malá v poměru k tělu, nesena hrdě. Samčí výraz u psů nesmí vykazovat hrubost.


LEBEČNÍ OBLAST:

Lebka: Lehce klenutá, střední šířky a délky.

Stop: Nepatrný, ale vyznačený.


OBLIČEJOVÁ OBLAST:

Nos: Černý je preferován.

Čenich: Střední délky. Tupý s polštářky, prostý vrásek. Brada má vykazovat určitou hloubku i šířku.

Čelisti / Zuby: Mírný předkus. Mezi špičáky je spodní čelist široká s rovnoměrně umístěnými řezáky. Plný skus je žádoucí. Zuby a jazyk nesmí být vidět pokud je tlama zavřená.

Oči: Tmavě hnědé, oválné, bystré a výrazné, střední velikosti, uloženy dostatečně daleko od sebe, ale dívající se vpřed. Okraje očních víček černé.

Uši: Středně velké, převislé, v dospělosti dobře osrstěné, nesené poměrně vysoko. Vyžadují se výše nasazené než je lebka, ale nesmí být poletující. Velké, těžké, nízko nasazené uši jsou netypické.KRK: Mírně kratší, silný a dobře nasazený. Pokrytý hřívou - tzv. šálem z dlouhých chlupů, který je u psů výraznější než u fen.TĚLO: Lehce delší od kohoutku ke kořeni ocasu, než je jeho výška.

Hřbet: Rovný.

Žebra: Dobře klenutá.OCAS: Nasazen vysoko, bohatě osrstěn a v pohybu vesele nesen nad hřbetem. (V postoji dolů nesený ocas nemůže být penelizován.)KONČETINY:


PŘEDNÍ FRONTA: Středně silné kosti; přední končetiny lehce prohnuté, ale pevné v ramenou.

Ramena: Dobře rozložená.


ZADNÍ FRONTA: Dobře utvářená a silná.

Kolenní klouby: Středně velké úhlení.

Hlezna: Dobře se snižující, rovná při pohledu zezadu.


TLAPKY: Zaječí. Malé a úhledné s osrstěním mezi prsty, které často přesahuje tlapky. Kulaté kočičí tlapky jsou nežádoucí.CHOD / POHYB: Rychle se pohybující, přímý, volný, suverénní.OSRSTĚNÍ:


SRST: Krycí srst hedvábné struktury, krátká v obličejové partii a na předních částech nohou, středně dlouhá na těle, ale ležící spíše přilehle. Podsada je jemná a hustá. Uši a zadní části předních nohou krásně osrstěny. Ocas a zadní část stehen (kalhoty) pokryté výraznou dlouhou srstí. Celkově by osrstění nemělo být přílišné, feny inklinují k menšímu osrstění a menší hřívě než psi.


BARVA: Všechny barvy a jejich kombinace jsou povoleny.VÝŠKA A VÁHA: Výška okolo 25,4 cm (10 palců).

Váha: Ideání v rozmezí 4,1 až 6,8 kg (9 - 15 liber).CHYBY: Jakákoli odchylka od výše uvedených bodů by měla být považována za chybu a měla by být posuzována v závislosti na její míře.POZN.: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata plně sestouplá v šourku.