Chov tibetských španělů v naší chovatelské stanici


Všichni naši tibeťáčci žijí s námi v rodině (žádný „kotcový chov“) a štěňátka v naší chovatelské stanici jsou odchovávána s láskou a péčí, v rodinném kruhu. Jsme rádi, když se naše odchovy prezentují i na výstavách, ale prvořadé pro nás zůstává aby se štěňátko ve svém novém domově cítilo dobře, bylo spokojené a stalo se „členem rodiny“. Do budoucna nabízíme možnost stálého kontaktu s majiteli štěňátka, pomoc a radu kdykoli. Zásadně neprodáváme štěňátka překupníkům a obchodníkům se psy!

V chovu preferujeme kvalitu před kvantitou (a pokud se někomu zdá, že počet našich tibeťáčků je docela vysoký, tak věřte, že je to proto, že s námi žijí i hafani „důchodového věku“ a ti, kteří z jakéhokoli důvodu nejsou chovně využíváni – když jednou u nás pejsek žije, má právo také u nás svůj plnohodnotný psí život dožít). Prvořadý je pro nás zdravý a vitální chov. Naši tibeťáčci mají provedené nejen DNA PRA3, ale i klinická oftalmologická vyšetření očí (vyšetření na dědičná oční onemocnění), a je samozřejmé, že v chovu jsou využíváni pouze naprosto zdraví jedinci. Chovné páry jsou sestavovány tak, aby nedocházelo k příbuzenské plemenitbě, čímž všeobecně podporujeme zdravý chov. Štěňátka od nás odcházejí do nových domovů ve věku minimálně 8-mi týdnů (raději ale ve věku 2-3 měsíce), plně samostatná, čipovaná a očkovaná.

Naše chovatelská základna je tvořena tibeťáčky o nichž (všech) se můžete dozvědět veškeré informace z našich stránek (prezentace psů a fen, fotogalerie, rodokmeny). Kdybyste však na některé otázky nenašli odpověď, neváhejte a napište nám.

Pro zachování nepříbuzných linií pocházejí naši psi většinou od jiných chovatelů, z kvalitních chovů. Naopak fenky pocházejí většinou z našeho vlastního chovu, protože tomuto chovu sami věříme – a právě fena je udržovatelka tzv. „chovné rodiny“. A protože člověk míní a příroda mění (a i v nejlépe míněném chovu se může objevit nežádoucí znak či vada), není nám líto přestat chovně využívat jedince, v jehož odchovu se některý z nežádoucích znaků vyskytne. A jsme velice rádi, že fenky z našeho chovu jsou zakladatelkami chovu i jiných (nejen českých) chovatelských stanic, a že nám naše odchovy již léta budují skvělé jméno v Evropě i Americe.

Chováme pouze na jedincích s DNA PRA3 Clear vyšetřených na PRA, LL a C neg. (tj.zdravý), kteří exteriérem i charakterem odpovídají plemeni tibetský španěl.

Od 1.1.2007 jsou v platnosti nové podminky chovu tibetských španělů v ČR, které byly v roce 2016 ještě doplněny - více zde.