ICh. Argosan od Cidlinských pramenů

pes
15.3.1995 - 17.6.2011

zbarvení particolorVÝSTAVNÍ OCENĚNÍ:

Interchampion

Český Champion

Německý Champion KTR

Německý Champion VDH

Polský Champion

Slovenský Champion

Klubový Champion

Český Junior Champion

Klubový Veterán Champion
Německý Veterán Champion VDH

Český Veterán Champion

Slovenský Veterán Champion

„TOP TIBEŤÁK 2003“ – plemeníci

Český Národní vítěz 1998

Vítěz Speciální výstavy 1998

Berlin Sieger 1999 + 2001

VDH Sieger Leipzig 1998 + 1999

BIS Junior

2 x BIS Veterán

3 x BIS Veterán 2.

5 x BIS Veterán 3.

3 x BIG 5.

21 x BOB
36 x Nejlepší veterán

14 x CACIB

5 x Res.CACIB

26 x CAC/CWC

6 x VDH-CHA

4 x Res.CAC

Res. VDH-CHA
3 x Veteran VDH-CHA

2 x CAJCArgošek byl prvním tibeťáčkem u nás doma. I když jsme si jej přivezli jako téměř ročního pejska, zvykl si velmi rychle (dokonce tak rychle, že za pár týdnů byl schopen základního výcviku poslušnosti, který završil úspěšným složením zkoušky ZOP). Argo se stal naším talismánkem, vždy vesele naladěným společníkem při všech procházkách a výletech, vždy 100% spokojeným, poslušným, vděčným za jakoukoli aktivitu, návštěvu, výlet... Argo se svým skvělým charakterem v nás změnil názor na mýty, že pes bez ranné socializace (které se mu opravdu moc nedostalo) nemůže být vyrovnaným průvodcem a společníkem do jakékoli situace!

Argo byl elegantní pes, ve své době spíše jemnější a drobnější (podle standardu plně váhou i výškou odpovídající, přesto v ČR s tenkrát 12-15ti kilovými tibeťáky dost nesrovnatelný). Od mládí se účastnil výstav, ale jen u některých rozhodčích byl pro svoji správnou standardní velikost a elegantní typ upřednostňován (většinou tomu bylo naopak). Úspěchy na poli výstavním slavil spíše v zahraničí. Postupem času, jak se začal trend správně velkých tibísků dostávat do podvědomí stále více rozhodčích, však přišla jeho výstavní chvíle i v ČR. Argo získal nespočet titulů všetně spousty championátů i titulu nejvyššího - Interchampiona krásy FCI (a byl také prvním tibeťáčkem z ČR, který se stal držitelem obu německých championátů!). Od 8mi let věku se začal prezentovat ve třídě veteránů, kde opět získával vítězství a championáty. Jeho úžasná povaha ho předurčila i k další aktivitě - soutěži Junior Handling, pro kterou si jej vybrala naše, tenkrát 9ti letá, Šárka. A i v této na prezentaci, výdrž, charakter i kondici náročné soutěži (úspěšné dvojice museli na každé výstavě absolvovat celkek 3 kola soutěže, většinou časově velmi náročná, přičemž to poslední až v odpoledních hodinách) se Argo ani ve svém pokročilém věku nenechal zahanbit a často s Šárkou vybojovali první místa i na nejvyšších výstavách.

Argosan se též stal otcem úspěšných potomků, ze kterých se nejvíce prosadili tři - pes Aeneas Perla mahagon, který získal mnoho šampionátů včetně Interchampiona krásy FCI a od svých 4 let náš chov reprezentoval v USA, fenka Déó Perla mahagon, která též získala mnoho šampionátů i Interchampionát, a fenka Eurydiké Perla mahagon, která se sice výstav mnoho neúčastnila, ale o to více zasáhla do chovu. Argova krev díky Eurydiké koluje v žilách našich nejlepších a nejúspěšnějších fen Nefertiti Perla mahagon, Kassiopea Perla mahagon a Ximicca Perla mahagon.

Až do svých 14 let byl Argošek stále veselý a temperamentní, naprosto zdravý, a až do tohoto věku se aktivně zúčastňoval výstav a svým temperamentem všem ukazoval, jakým skvělým plemenem vitální a nepřešlechtěný tibetský španěl je. Od roku 2009 se už výstav neúčastnil a jen si v klidu a stálém zdraví (jen už ne s takovým temperamentem) užíval zaslouženého důchodu... Poslední roky již špatně viděl a byl téměř hluchý, což mu však absolutně nebránilo ve spokojeném lenošení a každodením vybaštění plné mističky!

V 16ti letech při relativně dobrém zdraví se Argošek jednoho rána neprobudil... Usnul spokojený spánek, tak spokojený, jaký byl celý jeho dlouhý život. Argo, byl jsi náš první tibísek, a byl jsi prostě úžasný!!! Nikdy na tebe nezepomeneme!