Agama vousatá (Pogona Vitticeps) ve zkratce:

Výskyt: Pouště Austrálie
Velikost: 40-60 cm
Hmotnost: Až 500 g
Počet vajec: 10-30 ks
Inkubační doba: 60-100 dnů
Krmivo: Živočišná a rostlinná strava
JAK AGAMU UBYTOVAT

Terárium zařizujeme jako pouštní, velikost pro jednu agamu min. 100 x 50 x 50 cm (pro dvě a více agam je minimální šířka 120 cm, ale lépe samožřejmě větší). Jako substrát je nejvhodnější písek (ideální je písek do bazénové filtrace), různé kameny (na kterých se agamky rády vyhřívají), kořeny na lezení a 3D pozadí (agamky po tomto pozadí rády šplhají a odpočívají na něm).

Terárium musíme správně nasvítit, potřeba jsou tři druhy světla:
1. Zdroj UVB
2. Zdroj tepla
3. Zdroj UVA

UVB zajistíme speciální UVB žárovkou (jelikož je agama pouštní živočich, pořizujeme tu s největšími hodnotami UVB).
Jako zdroj tepla dobře poslouží bodová žárovka (na rozdíl od UVB nemusí být speciální).
A jako zdroj UVA širokospektrální zářivka (např. Narva BioVital) - opět co nejsilnější (tedy nejdelší).
Tepelnou a UVB žárovku umistujeme vždy vedle sebe tak, aby agamka při vyhřívání mohla zároveň přijímat i UVB "paprsky". Oba tyto zdroje umístíme na jednu stranu terária, aby mohl být vytvořen teplotní gradient.

Zdroj UVB a tepla nám může nahradit i jedno zařízení - tzv. výbojka (doporučuji pouze kvalitní výbojku s předřadníkem). Tato volba dražší na pořízení nám do budoucna ušetří finance za spotřebovanou elektřinu a časté pořizování nových zdrojů UVB (klasická UVB žárovka je třeba měnit každých půl roku, a to i když ještě svítí - nevydává pak totiž dostatek UVB světla; výbojku měníce cca jednou za rok a půl).

Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C, přičemž pod zdrajem tepla jsou teploty 40 - 45 °C, a v nejchladnější části terária cca 26 - 28 °C..
POTRAVA

Potrava mladé agamky se skládá ze 70% z živočišného původu (hmyz), zbytek z rostlinného (bylinky, rukola). S přibývajícím věkem se zvyšuje poměr rostlinné stravy (v roce postačí krmit agamu hmyzem cca 2 x týdně).

Nejčastěji zkrmujeme cvrčky, šváby, menší sarančata. Dospělým agamám můžeme dát i velké saranče nebo holátko (to ale spíše samici před a po snůšce). V létě využijeme i jakýkoli smýkaný hmyz (luční kobylky, sarančata, motýly...). Občas můžeme agamě dopřát jako pochoutku červy Zophobase (potemník), ale jelikož jsou hodně tuční, tak je podáváme opravdu jen občas.
Z rostlin celé léto dáváme to, co můžeme natrhat - smetánku, jitrocel, jetel, sedmikrásky..., vše včetně květů, které agamky mívají moc rády. V zimě pak nahrazujeme čínským zelím, rukolou, mrkví, méně vhodný je třeba salát.
CHOV

Agama vousatá dosahuje pohlavní dospělosti zhruba ve dvou letech, ale není vhodné je pářit častěji než 1 - 2x do roka. Agamy není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. POZOR - zimujeme pouze dospělé, silné a zdravé jedince!!! Na podzim snižujeme délku svícení až na cca. 7 hodin a teploty v teráriu k 17°C. Agama vousatá bude přijímat méně potravy a bude línější. Zimní klid by měl být dlouhý cca. 8 týdnů (ale může se to lišit - rozpětí je cca 2 - 12 týdnů). Po této době začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu.

Samci agam vousatých jsou mohutnější s mohutnější hlavou, ovšem rozpoznání pohlaví je jistější dle přítomnosti hemipenisů a vyžaduje praxi.

Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.
Nikdy nechováme v jednom teráriu dva samce! Naopak samičky můžeme chovat dvě i po skupinkách. Nedoporučuje se ani soužití páru - samec by samičku uhonil... Pokud chceme chovat samce a samičky pohromadě, tak k jednomu samci alespoň dvě (lépe však tři - čtyři) samičky, čemuž musí odpovídat i velikost terária! I v tomto případě však musíme počítat s občasnou nutností oddělení samce od samic (samec se může zaměřit na jednu samičku a tu by pak uhonil...).

Agama vousatá žije cca. 10 - 15 let.


Gekončík noční (Eublepharis Macularius   /   Leopard Gecko) ve zkratce:

Výskyt: Jihozápad Afghánistánu přes Pakistán až po sever Indie
Velikost: 20-30 cm
Hmotnost: 50-80 g
Počet vajec: 2 ks
Inkubační doba: 50-60 dnů
Krmivo: Živočišná strava
JAK GEKONČÍKA UBYTOVAT

Terárium zařizujeme jako pouštní, velikost volíme podle počtu gekončíků. Pro skupinku 1/3 - 1/5 je ideální velikost 70-100 x 40-50 x 40 cm. Jako substrát je nejvhodnější písek (ne příliš jemný ani ostrý) a kamínky (případně kukuřičná podestýlka, nebo velmi vhodný je Biocal, který v ČR distribuuje Acheta.cz). Do terária doplníme kořeny na lezení a 3D pozadí (nebo různé 3D mosty), a především vhodné úkryty.

Gekončíci nejsou nároční na světlo. Nepotřebují UVB ani speciální širokospektrální dosvícení. Stačí LED světlo nebo žárovka sloužící jako ohřev.

Výhřev terária zajistíme výhřevnou podložnou nebo výhřevným kabelem (případně výhřevnou žárovkou, ale podložka či kabel jsou vhodnější), vhodný je i výhřevný kámen. Teploty u zdroje cca 35
°C (tepelný zdroj nevypínáme ani na noc, proto je vhodnější podložka/kabel/kámen než žárovka, kterou na noc zhasínat musíme).
POTRAVA

Potravu gekončíka tvoří hmyz. Nejčastěji zkrmujeme cvrčky, šváby, menší sarančata, občas červy (moučné nebo zophobase). Dospělým gekončíkům můžeme dát i velké saranče nebo holátko. V létě využijeme i jakýkoli smýkaný hmyz (luční kobylky, sarančata, motýly...).
CHOV

Gekončík noční dosahuje pohlavní dospělosti zhruba v roce. Do chovu by se neměli zařadit jedinci měnší 50g. Gekončíky není potřeba zimovat, ale pro úspěšné páření je to vhodné. POZOR - zimujeme pouze dospělé, silné a zdravé jedince!!!Na podzim snižujeme teplotu v teráriu na pokojovou, sníéžíme i dobu dosvitu, ale cekou dobu zimování krmíme. Po uplynutí cca 4-8 týdnů (ale může se to lišit - rozpětí je cca 2 - 12 týdnů) začneme znovu zvyšovat postupně teploty v teráriu.

Nikdy nechováme samostatně pár (samec + samice) - samec by samičku uhonil. Ani dva (nebo více) samce nechováme společně - docházelo by k napadání, které by pro slabšího jedince mohlo být až fatální. Ale můžeme společně chovat několik samiček - jsou snášenlivé (samozřejmě je ideální, aby byly podobné velikosti.

Pro chov umístíme společně do terária malou skupinku - jednoho samce a tři a pět samiček (podle velikosti terária).

Gekončík noční se dožívá cca. 10 - 15 let.Phelsuma klemmeri:
Phelsuma nigristriata:


Výskyt: Původně Madagaskar (Ph. klemmeri) a blízké Komorské ostrovy (Ph. nigristriata)
Velikost: 9-10 cm
Počet vajec: 2 ks slepených vajec
Inkubační doba: 40-50 dnů
Krmivo: Hmyz, ovoce
CHOV

Terárium zařizujeme jako pralesní - vlhčí (zajišťujeme rosením 1 x denně). Velikost terária závisí na množství chovanců - pro jeden pár jsou minimální rozměry terária 40 x 30 x 30 cm. Součástí jsou květiny a bambusové tyče, jako substrát použijeme rašelinu.

Teploty přes den by se měly pohybovat v rozmezí 26 - 29°C, v noci klesají na pokojovou teplotu. Teplotu korigujeme tepelnou žárovkou, případně výhřevným kamenem.

Phelsumky jsou denní ještěři a je vhodné jim zajistit UVB světlo.

Phelsumy je vhodné chovat v páru. Skupinka 1,2 se většinou dobře snáší do doby, než samičky dospějí a začnou klást vejce (pak se mezi jednotlivými samicemi objevije agresivita). Můžeme ale společně chovat po jednom páru obou těchto druhů phelsumek.
POTRAVA

Potravou těchto dvou malých druhů phelsumek je drubný hmyz, především nelétavé octomilky a mikro cvrčci. Jednou týdně je vhodné přidat ovocnou složku (například ovocnou přesnídávku). Pití je zajištěno pravidelným rosením.
Existuje mnoho druhů korálovek, které mají ještě své poddruhy a dále barevné mutace. My se věnujeme chovu "campbellek", tzv. Campbell's Milk Snakes.

Korálovka sedlatá Campbelli (Lampropeltis triangulum campbelli) - Milk Snake - ve zkratce:


Výskyt: Mexiko
Velikost: 70-90 cm
Počet vajec: 4-10 ks
Inkubační doba: 50-60 dnů
Krmivo: Živočišná strava (plazi, malí hlodavci)
JAK KORÁLOVKU UBYTOVAT

Terárium pro jednu korálovku by mělo mít délku alespoň 60 cm. Jako substrát použijeme rašelinu, písek nebo štěpky, můžeme zasadit i nějaké rostliny. Vhodné je 3D pozadí, po kterém korálovky rády šplhají, různé větve a úkryty. Pro bezproblémové svleky doplníme kladiště, ve kterém udržujeme vlhkou rašelinu. Do terária také umístíme dostatečně prostornou misku s vodou.

Výhřev terária zajistíme vhodně silnou žárovkou, výhřevnou podložnou nebo výhřevným kamenem. Teplota v teráriu by se měla pohybovat okolo 26-28
°C (zdravé silné jedince je vhodné zimovat, zimování je nutností před chovnou sezónou).
POTRAVA

V zajetí krmíme korálovky malými hlodavci - laboratorními myšmi (v přirozeném prostředí loví korálovka malé plazy, ptáky i savce). Mladé jedince holátky cca každých 5 dnů, dospělé myšmi v intervalu cca 10-14 dnů.
CHOV

Korálovky dosahují pohlavní dospělosti poměrně brzy, ale do chovu by se neměli zařadit jedinci mladší 3 let. Před zařazením do chovu by se měli nechat zimovat (zimování trvá 8-12 týdnů při 10-15°C).

U tohoto druhu korálovek můžeme umístit do jednoho terária buďto samostatné jedince, pár, nebo i skupinu jednoho samce a dvou až tří sdamic. Při společném chovu více jedinců se však doporučuje jednak umístění zvířat podobné velikosti, a jednak krmení vždy odděleně (při společném krmení by se mohlo stát, že se na jednu myš začnou "navlékat" dva hadi!).

Korálovky sedlaté se dožívají cca. 10 - 15 let.