Lunkarya-peruánec - má zvlněnou srst, kdy se jednotlivé pramínky stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Na zádi (kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku (tzv. "pony"). Na tvářích odstává delší srst dopředu a tvoří tzv. "licousy". Srst na břiše je též kudrnatá, ale strukturou i geneticky odlišná od klasických kudrnatých plemen (chlup není krepovitý a gen, způsobující tuto strukturu srsti je dominatní). Srst by se neměla rozčesávat.

Lunkarya-peruánec satén - platí to, co bylo uvedeno u lunkarya-peruánce, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.

Minipli - dusud českým standardem neuznané plemeno dlouhosrstého morčete se strukturovanou srstí jak lunkarya, tak alpaky (tj. toto morčátko má hrubou srst, která se navíc stáčí do spirál). Stejně jako alpaka a lunkarya má i minipli srst dorůstající cca 20 cm, rostoucí kolmo od těla, hustou a lesklou, se dvěma rozetami na zádi, ponny a licousy. Srst by se neměla rozčesávat a stejně jako u ostatních plemen existuje i varieta minipli satén.