Morčátka jsou pro mě relaxací i potěšením. Mojí snahou je odchov pěkných - typových morčíků s kvalitní srstí, zdravých a zvyklých od miminka na láskyplný dotyk lidské ruky. Učarovala mě dlouhosrstá morčátka plemen PERUÁNEC, ALPAKA a LUNKARYA v černé barvě, jejichž chovu se věnuji a snažím se i o odchov v kresbě černý šiml.
Od 1.1.2014 jsem členkou ČSCH - ZO chovatelů morčat a drobných hlodavců, a od 17.2.2014 mi je registrována chovatelská stanice Pearl in Black.JAK KRMÍME   a   PÉČE O MORČÁTKA


Ubikace
Naše morčátka chováme v "teple domova" - v prostorné morčičárně, holčičky po skupinkách, kluci mají samostatné ubikace, které čas od času účelně sdílí s vybranou holčičkou. Výstavní morčíci bydlí samostatně v měnších ubikacích (abychom zabránili vzájemnému okusování srsti). Do stejných ubikací také umisťujeme samičku před porodem (kvůli soukromí), kde bydlí i s potomky první týdny po narození mláďat. Někteří morčíci (například odstavená mláďata) bydlí v metrové kleci s plastovým dnem nebo v plastových boxech. A protože jak výstavní morčíky, tak nastávající maminky a malá mimča chceme mít co nejvíce pod kontrolou, jsou tyto bydleníčka umístěna v obytných místnostech (další výhodu to má v tom, že naši prckové jsou od narození zvyklí na běžný ruch domácnosti - zvuk televize, rádia, vysavače, oňufávání psem a každodenní prohlížení a mazlení).
Kotečky jsou pravidelně 2x týdně čištěny, jako podestýlku používáme peletky s vrstvou pilin a slámy (především u mladých a chovných morčátek) a ASAN PET podestýlku (u výstavních morčátek). V létě morčátkům dopřáváme i pobyt na čerstvém vzduchu - možnost výběhu na zahradě, v zimě pak občas volnost po místnosti.


Krmení
Morčátka musí mít stále k dispozici SENO, VODU a dostatečný přísun vitaminu C! Seno můžete nahradit tzv. senovými briketami (slisované seno). Dostatek vitaminu C zajistí ČERSTVÁ ZELENINA a speciální krmivo obohacené o tento vitamín (např. granulky BERKEL PREMIUM C). Od jara do podzimu naše morčátka také dostávají čerstvou trávu (pozor - pokud jim trávu natrháme a dáme do ubikací, musíme dát pozor, aby nebyla mokrá a nezapařila se!). Na krmivo používejte pevné misky (nikdy ne plastové). Na vodu jsou vhodné závěsné napáječky, kde se voda udržuje krásně čistá (do vody můžeme přidávat vitamin C, nebo jako prevenci proti kokcidioze ACIDOMID K). Krom tohoto základního krmení (ano, zelenina také patří mezi základ!!!) můžeme morčátku přidávat různé směsi nebo pochoutky - v obchodech toho je k dispozici spousta. K obrušování zoubků pomáhají větvičky z ovocných stromů.

Péče
Morčátkům je třeba věnovat náležitou péči. Dlouhosrstá plemena se musí česat, všechna morčátka je potřeba čas od času vykoupat. Občas je také potřeba zkrátit drápky. Proti všemožným cizopasníkům (blechy, všenky…, a to především, pokud nemáme morčátko jen doma, ale vypravíme se i na nějakou výstavu) je vhodné aplikovat antiparazitární přípravek (např. ADVOCATE, STRONGHOLD). U morčátka se také může objevit plíseň (a to třeba jen ze stresu, z oslabení…). V takovém případě pomůže IMAVEROL (k dostání u veterináře). Pamatujte, že pokud se u morčátka objeví nějaký zdravotní problém, je třeba navštívit veterinárního lékaře!
Něco o chovu - reprodukci morčat
Morčátka jsou pohlavně dospělá již kolem 6 týdne věku, což však rozhodně není věk, kdy by měla být do chovu zapojena!!! Aby nedocházelo k připuštění mladičkých - nedospělých samic, je třeba (ideálně v 5ti týdnech věku) oddělit samičky od samečků! Do chovu by neměli být zařazováni jedinci mladší 5ti měsíců (což platí především o samicích) a ti, kteří nedosáhli váhy alespoň 500g. Rovněž by ale také neměla být připouštěna samice, která ještě nerodila a přitom je starší než 1 rok! Délka pohlavního cyklu je 14 - 17 dnů, říje trvá cca 6 - 12 hodin, a březost samičky cca 2 měsíce. Mláďata (obvyklý počet je 2 – 5, porodní váha 70 - 110 g) se rodí osrstěná, s otevřenýma očima, schopná pohybu. Odstav mláďat by neměl nastat dříve než v 4-5ti týdnech věku a váze min. 200 g (u klasických velikostních rázů morčátek). Rozumný chovatel nepustí do světa mládě, které nedosáhlo váhy 250 g. Morčátko žije 5 - 8 let.

Chov ušlechtilých morčat s PP (průkazem původu)
Chov ušlechtilých - čistokrevných morčat je cílevědomá zájmová chovatelská činnost. Čistokrevná morčátka mají vystavený PP (průkaz původu) nebo alespoň VP (výpis předků).  Průkaz původu mohou svým odchovancům vystavovat pouze chovatelé - majitelé chovatelské stanice, členové ČSCH (buďto některé ze ZO ČSCH nebo přímo členové ZO Chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců), a to pouze v případě, že alespoň jeden z rodičů morčátka je registrovaný (tj. odpovídá plemennému standardu, což registrací stvrdil posuzovatel morčat). Registrace je něco jako "uchovnění", a registrované morče je vlastně "chovné morče". Ideální v chovu je, aby oba rodiče morčecích miminek byli registrovaní (podmínkou vystavení PP je, jak už bylo řečeno, registrace alespoň u jednoho z rodičů). Pokud ani jeden z rodičů není registrovaný, může být mláďatům vystaven pouze Výpis předků.
Evidovaným chovatelům morčat je vystavován CERTIFIKÁT CHOVATELSKÉ STANICE. Velmi úspěšní chovatelé mohou být držiteli prestižního titulu BRONZOVÁ, STŘÍBRNÁ, ZLATÁ a DIAMANTOVÁ CHOVATELSKÁ STANICE.

Výstavy
Morčátka se také mohou zúčastňovat výstav. Na většinu výstav mohou svá morčata hlásit pouze členové ČSCH, některé výstavy jsou přístupné i morčátkům nečlenů ČSCH. Na výstavách se morčátka rozdělují podle věku do věkových tříd (Baby, Junior a Adult), ale také do různých typů standardů. Do "Standardu A" se zařazují pouze uznaná plemena a barevné rázy (to znamená, že krom toho, že morčátko splňuje požadavky daného plemene, musí také splňovat požadavky na zbarvení, což u vícebarevných morčat předpokládá i správné zastoupení barev a jejich rozložení na obou polovinách těla). Standard "B" je pro bezsrstá morčátka a Standard "C" (mazlíčci) pro morčátka, která z nějakého důvodu nesplňují zařazení do standardů "A" a "B" (ať už třeba chybnými vírky nebo nedostatečným zastoupením/poměrem barev, nebo tím, že nemají průkaz původu ani výpis předků).
Při posouzení morčátka na výstavě mu posuzovatel udělí body (maximum je 100), a podle bodového hodnocení se určují i vítězové jednotlivých kategorií (vítěz plemene se označuje jako BOB, absolutní vítěz výstavy je BIS). Krom pořadí v plemeni je však možné na výstavě získat ještě tzv. "kartičku čekatele" (CAC). Po nasbírání potřebného množství kartiček pak morčátko získává tituly nejvyšší - Champion, Grand Champion a Interchampion.

Užitečné odkazy:
E-shop Teddy: www.1teddy.cz
Berkel granulky: www.1teddy.cz/product/berkel-premium-c-morce-1-kg-3698
Vitamin C: www.1teddy.cz/product/vitamin-c-10-ml-3446
RodiCare (pro dokrmování při jakýchkoli problémech): www.1teddy.cz/product/rodicare-instant-20g-3458
Acidomid K: www.1teddy.cz/product/acidomid-k-1-l-3510
Asan Pet podestýlka: www.1teddy.cz/product/asan-pet-podestylka-14-l-4011
webové stránky věnované morčatům: 
www.kralici.cz/morcata

Chov čistokrevných morčat v ČR je veden ZO chovatelů morčat a jiných drobných hlodavců, která eviduje jednotlivé chovatele a chovatelské stanice - www.klubmorcat.cz


STANDARD  MORČETE
a
DLOUHOSRSTÁ  PLEMENA  MORČAT


Pro všechna plemena morčátek platí jeden společný standard. Jednotlivá plemena se pak od sebe odlišují délkou a strukturou srsti, a nepřítomností či přítomností (+ počtem a umístěním) rozet (vírků).

Zkrácený standard:
Morče musí celkově působit pevným, silným a kompaktním dojmem. Hlava je široká a oblá, a přechází v krátký a silný krk, který dále přechází v nepříliš dlouhý, široký a pevný hřbet. Ramenní partie a předhrudí jsou plná a široká. Zadní část je plná a oblá, ocas chybí. Končetiny jsou krátké, rovné a silné, přední nohy mají 4 prsty, zadní jen 3, prsty jsou zakončeny drápky. Morče má v horní čelisti vepředu dva velké zuby (hlodáky) a v zadní části na každé straně 4 zuby (stoličky). Ve spodní čelisti jsou rovněž 2 hlodáky a 4 stoličky.Mezi dlouhosrstá plemena morčat patří

SHELTIE,  TEXEL,  CORONETMERINOPERUÁNEC,  ALPAKA  a  LUNKARYA

Sheltie má hladkou rovnou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky asi 20 cm. Srst je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích - tzv. "licousy".
Sheltie satén - platí to, co bylo uvedeno u sheltie, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Sheltie je základní (tj. bez rozet a vírků) dlouhosrsté plemeno morčat. Chovu sheltií se přímo nevěnujeme, ale občas jej využijeme ke zkvalitnění typu a získání nové krevní linie v chovu plemen CORONET a MERINO.
Texel má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích - tzv. "licousy". Srst by se neměla rozčesávat.
Texel satén - platí to, co bylo uvedeno u texela, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Texel je základní (tj. bez rozet a vírků) dlouhosrsté plemeno se strukturovanou srstí. I když se přímo chovu texelů nevěnujeme, využíváme je ke zkvalitnění typu a srsti, i k získání další krevní linie pro plemena ALPAKA a MERINO.

Coronet má hladkou rovnou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích - tzv. "licousy". Na čele je rozeta (tzv. "korunka"), která je kulatá a dostatečně otevřená, přičemž její střed není větší než špendlíková hlavička (není zdvojený ani neubíhá do pěšinky).
Coronet satén - platí to, co bylo uvedeno u coroneta, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Merino má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší, žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích - tzv. "licousy". Na čele je rozeta (tzv. "korunka"), která je kulatá a dostatečně otevřená, přičemž její střed není větší než špendlíková hlavička (není zdvojený ani neubíhá do pěšinky). Srst by se neměla rozčesávat.
Merino satén - platí to, co bylo uvedeno u merina, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Peruánec má hladkou rovnou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky asi 20 cm. Srst je hustá a lesklá. Na zádi (kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku (tzv. "pony"). Na tvářích odstává delší srst dopředu a tvoří tzv. "licousy". Srst peruánce je geneticky dominantní nad srstí alpaky.
Peruánec satén - platí to, co bylo uvedeno u peruánce, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Alpaka má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Na zádi (kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku (tzv. "pony"). Na tvářích odstává delší srst dopředu a tvoří tzv. "licousy". Srst na břiše je též kudrnatá. Alpaka srst je geneticky recesivní k srsti peruánce. Srst by se neměla rozčesávat.
Alpaka satén - platí to, co bylo uvedeno u alpaky, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Lunkarya-peruánec - má zvlněnou srst, kdy se jednotlivé pramínky stáčejí do spirál. Srst je souměrně dlouhá, dorůstající délky asi 20 cm, roste kolmo od těla a je hustá a lesklá. Na zádi (kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku (tzv. "pony"). Na tvářích odstává delší srst dopředu a tvoří tzv. "licousy". Srst na břiše je též kudrnatá, ale strukturou i geneticky odlišná od klasických kudrnatých plemen (chlup není krepovitý a gen, způsobující tuto strukturu srsti je dominatní). Srst by se neměla rozčesávat.
Lunkarya-peruánec satén - platí to, co bylo uvedeno u lunkarya-peruánce, ale srst díky saténovému faktoru (tj. každý chlup je dutý a tenčí) odráží světlo jiným způsobem. Barvy se tak zdají tmavší a intenzivnější, s rovnoměrným saténovým leskem. Saténová srst je geneticky recesivní k srsti klasické.
Minipli - dusud českým standardem neuznané plemeno dlouhosrstého morčete se strukturovanou srstí jak lunkarya, tak alpaky (tj. toto morčátko má hrubou srst, která se navíc stáčí do spirál). Stejně jako alpaka a lunkarya má i minipli srst dorůstající cca 20 cm, rostoucí kolmo od těla, hustou a lesklou, se dvěma rozetami na zádi, ponny a licousy. Srst by se neměla rozčesávat a stejně jako u ostatních plemen existuje i varieta minipli satén.Vysvětlinky ke zkratkám uváděným u plemen:
SG - satén gen
TG - texel gen (= gen pro kudrnatou/krepovitou srst texela, alpaky i merina)
NS - nestandardní srst (vírky navíc, chybějící či chybně umístěné, pěšinka v srsti atd.)ZBARVENÍ


Morčata uvedených plemen jsou povolena ve všech standardem uznaných barvách a kresbách. Zbarvení je jedno, dvou, nebo tříbarevné, a má veliké množství variet a kombinací (viz "Standard plemen a barevných rázů morčat").
Naše chovatelská stanice se věnuje chovu morčat v barvě černé a černý šiml, za pomoci morčat v barvách černá-bílá a černá s bílou.

Černá - barva černá patří mezi jednobarevné zbarvení. Černá by měla být intenzivně černě lesklá, bez hnědého závoje a bez jakékoli příměsi jiné barvy. Oči jsou velmi tmavě hnědé, uši, chodidla a drápky černé.

Černý šiml- šiml je v podstatě barevné morče, které má geneticky dáno vybělení (nejde tedy o morče s bílou barvou, ale se zesvětlenou základní barvou) - černý šiml je tedy geneticky černé vybělené morče. Základní barva je černá, hlava a nohy jsou plně černé (hlava je bez lysiny), na těle jsou stejnoměrně promíchané černé a bílé chlupy, které netvoří ani černé, ani bílé celistvé plotny. Poměr černé a bílé srsti na těle by měl být co nejvyváženější. Oči jsou ohnivé, uši, chodidla a drápy černé. Přípustné (ale nežádoucí) je mírně nepravidelné šimlování, mírné šimlování na hlavě nebo končetinách, a jedna nožka bez kresby

Černá-bílá a černá s bílou - jedná se o dvoubarevné morče, které má na sobě zastoupenou barvu černou a bílou - bez promíchání a brindlu. Barva očí je tmavá, barva uší, chodidel a drábků je dle podkladové barvy (tj. v černé plotně černá, v bílé plotně růžová - tzv. bezpigmentová). Morče v barvě černá-bílá by mělo mít zastoupení obou těchto barev v co nejvyváženějším poměru na obou stranách těla (pro prezentaci na výstavě ve standardu A je požadováno, aby méně zastoupená barva zasahovala minimálně 25% plochy těla - s rozhložením na obou stranách těla). Morče v barvě černá s bílou má na většině těla barvu černou (a ta je jen minimálně doplněna jednou či více bílými plotnami) - takové morče sice není vhodné pro prezentaci na výstavách, je však dobře upotřebitelné v chovu jednobarevných černých morčat (zvláště méně početných plemen nebo pro upevnění některého jiného znaku).


Vysvětlivky ke zkratkám, uváděným u zbarvení:
NS - nestandardní zbarvení srsti (u černých např. hnědý nádech, prokvetlá srst; u šimlů špatné rozložení, bílé plotny, lysina...)